nchzj wellness

Dobre samopoczucie to coś znacznie więcej niż brak choroby.

Co w istocie oznacza dobre samopoczucie? Dla części osób, szczególnie zmagających się z chorobą, dobre samopoczucie może być tożsame z brakiem objawów. Jednak w rzeczywistości to coś znacznie więcej.

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”.1 Osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) powinny w sposób aktywny dbać o ogólny stan zdrowia i samopoczucie, ponieważ dobra kondycja fizyczna i psychiczna pozwala łatwiej radzić sobie z tym schorzeniem.

A zatem w jaki sposób możemy lepiej o siebie zadbać? Być może lekarz lub pielęgniarka omówili z Tobą czynniki, które mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Prawdopodobnie dostrzegasz wśród nich kwestie, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Pamiętaj, że bardzo wiele zależy od wyborów, których dokonujemy na co dzień – bez względu na to, czy chorujemy na IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD), czy też nie. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele stosunkowo prostych strategii dbania o dobre samopoczucie. Są to między innymi:

  • Kontrolowanie poziomu stresu
    W przypadku niektórych osób poziom stresu może mieć wpływ na przebieg IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Jak dowodzą badania, może on wywoływać zaostrzenia lub nasilać objawy choroby.2 Dlatego opanowanie technik radzenia sobie ze stresem może pomóc Ci ograniczyć jego wpływ na samopoczucie;
  • Zdrowie emocjonalne i psychiczne
    IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) manifestuje się nie tylko w formie objawów fizycznych. Może także wpływać na nasze uczucia i emocje3, a nawet na relacje międzyludzkie.4 Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule poświęconym znaczeniu emocji;
  • Dieta i odżywianie
    Choć z obawy przed nasileniem objawów wiele osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) unika pewnych produktów spożywczych, należy pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje pełnowartościowej diety.5 Z naszego artykułu poświęconego odżywianiu dowiesz się jak dbać o odpowiednio zbalansowaną dietę bez ryzyka zaostrzenia objawów;
  • Aktywność fizyczna
    Choć zdarza się pewnie, że ćwiczenia fizyczne są ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, pamiętaj, że zdaniem części osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD)właściwie dobrane formy ruchu nie tylko korzystnie wpływają na samopoczucie, ale i wzbogacają życie towarzyskie.6 Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zapoznaj się z naszym artykułem na temat aktywności fizycznej;
  • Sen i odpoczynek
    Niczym niezakłócony i odpowiednio długi nocny wypoczynek to podstawa. Nie da się ukryć, że objawy IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) nie sprzyjają wysypianiu się.4 Istnieje jednak wiele prostych sposobów, które pozwalają zadbać o jakość snu;
  • Kompetentna pomoc i wsparcie
    Lekarz, pielęgniarka oraz inni specjaliści, pod opieką których się znajdujesz, podpowiedzą Ci, jak radzić sobie z chorobą. Nie sposób też przecenić roli, jaką we wszystkich aspektach życia odgrywać może sieć wsparcia, złożona z godnych zaufania i niezawodnych przyjaciół, znajomych i członków rodziny.

Od czego zacząć? Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką i zacznij wprowadzać niewielkie, stopniowe zmiany, które powoli, ale konsekwentnie wpłyną na poprawę Twojego samopoczucia. Dbaj o kondycję fizyczną i psychiczną i obserwuj, jak się czujesz. Z pomocą personelu medycznego wkrótce zaczniesz odczuwać pozytywny wpływ wprowadzanych zmian na ogólne samopoczucie.

Piśmiennictwo:
1. Światowa Organizacja Zdrowia. Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia – Dokumenty podstawowe, wydanie czterdzieste piąte, suplement, październik 2006 r.
2. Goodhand JR, Wahed M, Rampton DS. Management of stress in inflammatory bowel disease: a therapeutic option? Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2009;3:661-679.
3. Kemp K, Griffiths J, Lovell K. Understanding the health and social care needs of people living with IBD: a meta-synthesis of the evidence. World J Gastroenterol. 2012;18:6240-6249.
4. Lönnfors S, Vermeire S, Avedano L. IBD and health-related quality of life – discovering the true impact. J Crohns Colitis. 2014;8:1281-1286.
5. Ginsburg PM, Bayless TM. Managing functional disturbances in patients with inflammatory bowel disease. Curr Treat Options Gastroenterol. 2005;8:211-221.
6. Klare P, Nigg J, Nold J, i wsp. The impact of a ten-week physical exercise program on health-related quality of life in patients with inflammatory bowel disease: a prospective randomized controlled trial. Digestion. 2015;91:239-247.

VV-MEDMAT-54142, 01/2024