19 maja odbywa się Światowy Dzień IBD, który każdego roku jednoczy ludzi na całym świecie, w walce z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, znanymi jako Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit.
Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit (NCHZJ) to częsty i poważny problem zdrowotny - w Polsce choruje na nie około 100 000 osób. Na NCHZJ najczęściej zapadają osoby młode, aktywne zawodowo, pełne planów życiowych - szczyt zachorowań przypada na wiek między 15. a 35. rokiem życia 1. Choroba negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów - specjalistyczna dieta, kolonoskopia, gastroskopia, częste bóle brzucha, biegunki, a w poważnych przypadkach stomia i przetoki okołoodbytnicze, znacznie obciążają fizycznie i emocjonalnie, zarówno samych chorych na Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit, jak i ich bliskich.
NCHZJ nie powinna być przeszkodą w życiu, w realizacji ról zawodowych i społecznych, a wczesna diagnoza oraz dostęp do skutecznego leczenia, które wycisza lub łagodzi objawy choroby, poprawia jakość życia i pozwala lepiej funkcjonować w rodzinie i społeczeństwie 2, daje nadzieję chorym na normalne życie.
Opieka nad pacjentem z przewlekłą chorobą zapalną jelit wymaga stworzenia i realizacji planu leczenia oraz dobrej współpracy między pacjentem, lekarzem, a pielęgniarką. U pacjentów z NCHZJ, u których nieefektywna okazała się standardowa terapia, kolejną opcją są leki biologiczne, w Polsce dostępne w ramach programów lekowych. Kliknij tutaj i zapoznaj się z mapą ośrodków oferujących leczenie biologiczne Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit.
Bez znaczenia, czy podejrzewasz u siebie NCHZJ, jesteś już zdiagnozowany i masz setki pytań, zastanawiasz się, jaka forma terapii będzie dla Ciebie najlepsza, czy Twój najbliższy choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, jednoczmy się 19 maja, w ramach Światowego Dnia IBD! Działajmy razem dla zwiększenia świadomości na temat NCHZJ i wspierajmy chorych, dając im nadzieję na aktywne, komfortowe i swobodne życie.