Pozytywne podejście do leczenia IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) pomoże Ci w większym stopniu cieszyć się życiem.
Jak to mówią, życie jest po to, żeby żyć! Oczywiście, bywają dni, gdy objawy choroby utrudniają nam wyjście z domu, uprawianie sportu czy udział w życiu towarzyskim, a nawet wymuszają nieobecność w pracy czy w szkole. Ale przy odpowiednim wsparciu, zrozumieniu i skrupulatnym przestrzeganiu schematu leczenia nic nie stoi na przeszkodzie, żeby żyć aktywnie i cieszyć się życiem.
Niezależnie od tego, czy chodzi o długość remisji, częstotliwość zaostrzeń, czy też o wpływ choroby na twoje życie, doświadczenia związane z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (IBD) – ang. inflammatory bowel disease, IBD) mają zawsze indywidualny charakter. Ponieważ jednak Twój komfort życia zależy bezpośrednio od tego, jak radzisz sobie z chorobą1, przygotowaliśmy zestawienie praktycznych porad i artykułów, które mogą okazać się przydatne:
Rozmawiaj
Mówienie o swoich objawach i ich nieprzewidywalności może być trudne i niezręczne, jednak mając świadomość, że otoczenie rozumie Twoją sytuację, być może będziesz odczuwać mniejszy stres. Unikając kontaktów z ludźmi skazujesz się na izolację. Nie wiesz jak rozmawiać o swojej chorobie? Przeczytaj nasze artykuły na temat rozmowy z bliskimi i znajomymi. Wszelkie wątpliwości i obawy omawiaj z pielęgniarką lub lekarzem, a o swoich spostrzeżeniach i doświadczeniach rozmawiaj na forach internetowych.
Dbaj o zdrowie
Choć nie zawsze jest to łatwe, często właśnie przez niewielkie zmiany przyzwyczajeń możemy znacząco poprawić swój stan zdrowia i samopoczucie. Nawet niewielka modyfikacja diety2 lub regularne wykonywanie kilku prostych ćwiczeń fizycznych mogą przynieść zauważalne efekty. Więcej na ten temat znajdziesz w artykułach poświęconych diecie i aktywności fizycznej.
Monitoruj samopoczucie
Gdy wprowadzamy w swoim życiu zmiany, nie zawsze dostrzegamy ich wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto obserwować, jak na zmiany reaguje nasz organizm. Na przykład prowadzenie dzienniczka z zapiskami o diecie i jakości snu pomoże Ci ustalić, jakie rozwiązania sprawdzają się u Ciebie najlepiej. Do monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia możesz także użyć aplikacji mobilnych.
Planuj
Odrobina planowania i zaangażowania w leczenie pozwoli znacząco ograniczyć stres i uczucie przygnębienia, dzięki czemu z większym entuzjazmem pomyślisz o wychodzeniu z domu.3 Skorzystaj z naszych przydatnych wskazówek dotyczących wychodzenia z domu i spotkań towarzyskich. Zwróć uwagę na to, kiedy zwykle nasilają się twoje objawy. Mając to na względzie, łatwiej będzie Ci zaplanować dzień.
Nie obawiaj się zadawać lekarzowi lub pielęgniarce pytań na temat swojej choroby lub samopoczucia.
Piśmiennictwo:
1. Parekh NK, McMaster K, Nguyen DL, i wsp. Coping strategies used by adult patients with inflammatory bowel disease. South Med J. 2015;108:337-342.
2. Hou JK, Lee D, Lewis J. Diet and inflammatory bowel disease: review of patient-targeted recommendations. Clin Gastroenterol Hepatol. 2014;12:1592-1600.
3. Gandhi S, Jedel S, Hood MM, Mutlu E, Swanson G, Keshavarzian A. The relationship between coping, health competence and patient participation among patients with inactive inflammatory bowel disease. J Crohns Colitis. 2014;8:401-408.