nchzj zdrowy sen

Nie trzeba być lekarzem, żeby rozumieć jak ważny jest sen.

Nie da się przecenić dobrze przespanej nocy, po której czujemy się wypoczęci i gotowi na wszystkie wyzwania nadchodzącego dnia. Dokładnie odwrotnie jest, gdy wstajemy niewyspani. Jesteśmy wtedy zmęczeni, rozdrażnieni, rozkojarzeni i trudno nam normalnie funkcjonować. Wszyscy znamy to z autopsji. Ale nie każdy wie, że niedosypianie może także wpływać na nasz układ odpornościowy i nasilać stan zapalny. Pojawiają się nawet dowody wskazujące, że może wiązać się z większym ryzykiem zaostrzeń w niektórych postaciach nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD).1,2

Jednak jak pewnie wiesz, w przypadku IBD nie tak łatwo o spokojny, długi sen.1,2

Na szczęście istnieje wiele różnych metod radzenia sobie z zaburzeniami snu i ich przyczynami. Najlepszym źródłem informacji zawsze jest lekarz, dlatego jeśli problemy ze snem zdarzają Ci się regularnie, koniecznie zgłoś się po poradę. Do tego czasu wypróbuj nasze sposoby na lepszy sen:

Ustal, czemu nie możesz spać
Przeczytaj nasz artykuł na temat przyczyn bezsenności i załóż dzienniczek snu. Jeśli będziesz jednocześnie robić notatki dotyczące diety i aktywności, łatwiej będzie Ci ustalić skąd biorą się nieprzespane noce.

Opanuj objawy
Jeśli objawy przez dłuższy czas utrudniają Ci sen (i życie) lub się nasilają, skonsultuj się z lekarzem, który zdecyduje czy konieczne jest dostosowanie leczenia.

Rozpraw się z bólem
Jeśli to ból nie pozwala Ci zasnąć, zapoznaj się z naszymi artykułami na temat snu i bólu oraz metod radzenia sobie z bólem.

Wypróbuj techniki relaksacyjne
Jeśli to natłok myśli, zmartwień i uczuć nie pozwala Ci zmrużyć oka, wypróbuj jedną z wielu technik radzenia sobie ze stresem, takich jak:

  • Medytacja uważności;
  • Ćwiczenia relaksacyjne;
  • Kontrolowanie stresu;
  • Techniki radzenia sobie z napięciem emocjonalnym.

Przestrzegaj higieny snu
Istnieje wiele prostych sposobów, które pomogą Ci lepiej się wysypiać, takich jak na przykład kładzenie się spać o stałej porze i zadbanie, żeby w sypialni panowały odpowiednie warunki. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o nawykach ułatwiających zasypianie.

Pamiętaj…

Jakość snu może mieć bezpośredni wpływ na komfort życia, dlatego nie lekceważ bezsenności. I pamiętaj, że problemy ze snem wcale nie muszą być nieodłączną częścią IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Istnieje wiele metod, które pomogą Ci zadbać o nocny wypoczynek. Aby dowiedzieć się więcej, porozmawiaj na ten temat z lekarzem.

Piśmiennictwo:
1. Kinnucan JA, Rubin DT, Ali T. Sleep and inflammatory bowel disease: exploring the relationship between sleep disturbances and inflammation. Gastroenterol Hepatol. 2013;9:718-727.
2. Ananthakrishnan AN, Long MD, Martin CF, Sandler RS, Kappelman MD. Sleep disturbance and risk of active disease in patients with Crohn’s disease and ulcerative colitis. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013;11:965-971.

VV-MEDMAT-54144, 01/2024