nchzj gdzie szukac pomocy

Każdy z nas czasem potrzebuje pomocy.

Tytuł popularnej piosenki „With a little help from my friends” („Z niewielką pomocą przyjaciół”), idealnie podsumowuje najlepszą strategię radzenia sobie z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Ale w zmaganiach z chorobą po Twojej stronie mogą stanąć nie tylko bliscy znajomi i przyjaciele. Warto zbudować własną „sieć wsparcia” złożoną z osób, na które zawsze możesz liczyć. Mogą znaleźć się w niej członkowie rodziny, znajomi z pracy, koledzy ze studiów, sąsiedzi, do których masz zaufanie, no i oczywiście personel medyczny, pod opieką którego się znajdujesz. Wszystkie te osoby mogą być dla Ciebie źródłem wsparcia – niezależnie od tego, czy potrzebujesz kogoś, kto z Tobą pogada, rozweseli Cię, wysłucha czy zaoferuje bardziej praktyczne formy pomocy.

Jak pewnie wiesz od lekarza lub pielęgniarki, IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) wpływa nie tylko na fizyczne aspekty Twojego życia. Choroby przewlekłe, takie jak IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD), wiążą się ze stresem, lękiem i innymi negatywnymi emocjami.1 Życie z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) bywa momentami trudne. Dlatego warto nie tylko nauczyć się panować nad swoimi emocjami , ale również wiedzieć kiedy, jak i kogo prosić o niezbędną pomoc.

Jeśli nie lubisz mówić o swojej chorobie, zapoznaj się koniecznie z naszymi artykułami, w których podpowiadamy jak rozmawiać z rodziną i z przyjaciółmi . Regularnie konsultuj się też z lekarzem lub pielęgniarką, gdyż dowiedziono, że osoby, które proaktywnie podchodzą do swojej choroby, traktując ją jak problem wymagający rozwiązania, mają szansę poprawić swój stan zdrowia i zmniejszyć dokuczliwość objawów.2

Kiedy prosić o pomoc
Bywają sytuacje, kiedy pomoc jest nam bezwzględnie potrzebna. Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać, że taki moment właśnie się zbliża:

  • Gdy masz wrażenie, że stres Cię przytłacza i z coraz większym trudem radzisz sobie z chorobą i jej objawami;
  • Gdy stres, niepokój lub trudne emocje pogarszają Twój stan zdrowia i kładą się cieniem na relacjach z innymi osobami;
  • Gdy swoje problemy i złe samopoczucie kompensujesz objadaniem się lub uciekasz od nich w nikotynę lub alkohol;
  • Gdy masz objawy depresji, takie jak czarne myśli, uczucie przygnębienia, bezradności i beznadziei, albo nie potrafisz przez dłuższy czas z niczego czerpać radości.

Do kogo zwrócić się po pomoc
Na początek warto porozmawiać z najbliższymi, zwłaszcza jeśli potrzebujesz pomocy w załatwieniu codziennych spraw. Zdumiewające, jak często zwykła rozmowa wystarcza, żeby znaleźć praktyczne rozwiązania problemów – w końcu większość osób chętnie dzieli się pomysłami, gdy je o to poprosić.

Pamiętaj jednak, że w przypadku wymienionych powyżej sygnałów alarmowych zawsze warto najpierw zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki. Mogą skierować Cię do terapeuty lub psychologa, a także polecić grupę wsparcia, gdzie poznasz odpowiednie ćwiczenia i techniki radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami .

W rozmowie z lekarzem możesz poruszyć następujące kwestie:

  • Terapia poznawczo-behawioralna (TPB)
    Podczas sesji TPB terapeuta lub psychoterapeuta może omówić z Tobą problemy, z którymi się borykasz, pomóc Ci zidentyfikować ich przyczyny, a także nauczyć technik radzenia sobie z nimi;
  • Uważność
    Zyskująca na popularności w ostatnich latach technika medytacji mindfulness (uważność) polega na skupieniu uwagi na chwili obecnej, co skutecznie zapobiega wpadaniu w samonapędzającą się spiralę zmartwień i niepokoju. Techniki uważności możesz uczyć się od instruktorów, z książek, a także ze stron internetowych lub aplikacji mobilnych z medytacjami kierowanymi. Więcej na temat uważności przeczytasz w tym artykule ;
  • Grupy wsparcia
    Nieocenioną pomocą może okazać się rozmowa z ludźmi, którzy jak nikt inny wiedzą przez co przechodzisz – zwłaszcza, gdy można się przy tym wymienić wskazówkami i pomysłami na radzenie sobie z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Lekarz lub pielęgniarka mogą polecić Ci działającą w okolicy grupę wsparcia. Istnieją także społeczności online skupione wokół niektórych organizacji oraz fora internetowe dla osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD).

Rozmowa niemal zawsze przynosi ulgę, dlatego nie wstydź się ani nie obawiaj zwrócić się o pomoc do innej osoby, takiej jak lekarz czy znajomy. Jeśli dręczy cię poczucie winy, że komuś się naprzykrzasz lub zawracasz głowę swoimi problemami, to zupełnie niepotrzebnie. Pamiętaj, że większość osób widząc, że jest Ci ciężko, chętnie zaoferuje Ci swoją pomoc.

Piśmiennictwo:
1. Kemp K, Griffiths J, Lovell K. Understanding the health and social care needs of people living with IBD: a meta-synthesis of the evidence. World J Gastroenterol. 2012;18:6240-6249.
2. Gandhi S, Jedel S, Hood MM, Mutlu E, Swanson G, Keshavarzian A. The relationship between coping, health competence and patient participation among patients with inactive inflammatory bowel disease. J Crohns Colitis. 2014;8:401-408.

VV-MEDMAT-54142, 01/2024