Liczenie baranów nie pomaga?
Bezsenne noce to dodatkowy stres, którego każdy wolałby uniknąć. Pierwszym krokiem na drodze do lepszego snu jest ustalenie potencjalnych przyczyn bezsenności – najlepiej z pomocą lekarza lub pielęgniarki. Naturalnie objawy towarzyszące zaostrzeniu, takie jak ból, gorączka i częste korzystanie z toalety, nie sprzyjają nocnemu wypoczynkowi. Jednak problemy ze snem mogą mieć także inne podłoże. Oto lista najczęstszych winowajców, o których warto pamiętać podczas konsultacji z lekarzem:
Działania niepożądane leków
Niektóre leki, na przykład kortykosteroidy, mogą powodować zaburzenia snu.1 Jeśli podejrzewasz, że za Twoje problemy ze snem odpowiadają skutki uboczne leków, poradź się lekarza lub pielęgniarki. Być może rozwiązaniem okaże się zmiana leku lub pory jego przyjmowania.
Inne schorzenia
Częstą przyczyną budzenia się w nocy są problemy z oddychaniem, takie jak bezdech senny (stan, w którym dochodzi do zablokowania dróg oddechowych).2 Inne schorzenia mogące powodować trudności ze snem to cukrzyca i choroby serca, np. niewydolność serca.2 Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę, która Twoim zdaniem może mieć wpływ na jakość snu, koniecznie porozmawiaj na ten temat ze specjalistą.
Negatywne myśli i zamartwianie się
Zaburzenia lękowe i depresja mogą powodować bezsenność.3 Jednak nawet osoby, u których nie rozpoznano żadnego z tych schorzeń doskonale wiedzą jak skutecznie natłok negatywnych myśli może utrudniać zasypianie. Zamartwianie się pracą, szkołą, zdrowiem i innymi kwestiami nie pozwala się nam wyciszyć, sprawiając, że tak wyczekiwany sen nie nadchodzi. Może warto więc przed położeniem się spać poświęcić nieco czasu na relaks i rozprawienie się z dręczącymi nas obawami?
Bardziej szczegółowe wskazówki znajdziesz w naszym artykule poświęconym relaksowi .
Zgaga
Gdy leżysz na wznak, kwaśna treść żołądkowa może cofać się w kierunku przełyku, powodując zgagę. Dolegliwość ta często związana jest z zaburzeniami snu.4 Część osób próbuje radzić sobie z problemem, śpiąc z lekko uniesioną głową.4 Zgagę można także łagodzić stosując leki zalecone przez lekarza lub farmaceutę.
Zła higiena snu
Kładzenie się spać o nieregularnych porach, rozbudzające zajęcia w godzinach wieczornych i otoczenie niesprzyjające wypoczynkowi – wszystko to przekłada się na kiepsko przespaną noc.5,6 Ostatnio coraz częściej słyszy się o „higienie snu”.5 I chociaż sama nazwa brzmi nieco dziwacznie, higiena snu polega zasadniczo na przestrzeganiu kilku zdrowych nawyków, takich jak dbanie o odpowiednie zaciemnienie sypialni i wygodne łóżko. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj .
Dieta i tryb życia
Tytoń i kofeina to dobrze znane środki pobudzające, które mogą powodować bezsenność.6 Alkohol może co prawda ułatwiać zasypianie, ale jednocześnie uniemożliwia wejście w głębsze fazy snu6-8 i może być przyczyną przebudzeń w środku nocy. Dlatego w godzinach wieczornych lepiej unikać obydwu tych substancji. Dobrym pomysłem jest za to lekka przekąska, ponieważ uczucie głodu potrafi skutecznie odgonić sen.8 Wskazana jest też regularna aktywność fizyczna, która sprzyja zasypianiu.6
Co jeszcze?
Prowadzenie dzienniczka snu w formie papierowej lub z użyciem aplikacji może pomóc Ci zaobserwować pewne prawidłowości i zwrócić uwagę na ewentualne problemy. Jeśli problemy ze snem utrzymują się przez dłuższy czas, zasięgnij porady lekarza lub pielęgniarki. Wspólnie łatwiej wam będzie ustalić, dlaczego nie potrafisz zmrużyć oka.