Niezależnie od sytuacji mieszkaniowej i rodzinnej, to właśnie w domu chcemy czuć się najwygodniej i najbezpieczniej. W otoczeniu rodziny i najbliższych powinniśmy czuć się swobodnie i móc liczyć na wsparcie.
Jeśli Twoi bliscy wiedzą, na co chorujesz i jak choroba wpływa na Twoje samopoczucie, mogą w razie potrzeby zaoferować Ci pomoc. Dzięki temu Ty odczuwać będziesz mniejszą presję, a Twój dom funkcjonować będzie bez zakłóceń.
Dlatego warto otwarcie rozmawiać o chorobie z domownikami. W ten sposób łatwiej będzie im zrozumieć, dlaczego nie chcesz czegoś wspólnie z nimi robić, wykonywać niektórych domowych obowiązków, jeść określonych potraw, albo dlaczego nagle musisz biec do toalety.
Szczera komunikacja z bliskimi ma naprawdę duże znaczenie – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule poświęconym rozmowie z rodziną. Jeśli masz dzieci, Twoja choroba może być dla nich z początku trudna do zrozumienia – lekarz lub pielęgniarka mogą podpowiedzieć Ci, co robić w takiej sytuacji.
Doskonale wiesz jak nieswoiste choroby zapalne jelit (IBD – ang. inflammatory bowel disease, IBD) może wpływać na Twoje samopoczucie i poziom energii. Próby radzenia sobie ze wszystkim na własną rękę są nie tylko wyczerpujące – mogą wręcz pogorszyć Twój stan zdrowia i wywołać poczucie opuszczenia przez bliskich. Dlatego rozmawiaj z domownikami i ustalcie jakiego rodzaju pomoc mogą Ci zaoferować, gdy tego akurat potrzebujesz. Oto kilka sugestii:
- Rozdziel pomiędzy członków rodziny obowiązki, takie jak codzienne prace domowe, załatwianie spraw, robienie zakupów czy przygotowywanie posiłków;
- Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, uzgodnij z sąsiadami lub znajomymi, kto mógłby odebrać je ze szkoły, gdy źle się poczujesz;
- Oszczędzaj czas i energię, np. robiąc zakupy spożywcze przez Internet lub korzystając z innych usług on-line;
- Ustalaj priorytety! Zdecyduj, co jest danego dnia najważniejsze i sporządź listę rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić. Wszystko, czego nie ma na liście może poczekać do jutra. Przygotowuj też na przykład dwie listy zakupów – na jednej zapisuj rzeczy, które są absolutnie niezbędne, a na drugiej wszystkie pozostałe, które możesz kupić później;
- Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką, którzy mogą podsunąć Ci praktyczne rozwiązania.
Właściwe wsparcie w środowisku domowym umożliwi Ci nie tylko odpoczynek lub da czas wolny, gdy będziesz tego potrzebować, ale może też pomóc zmniejszyć poczucie winy lub lęk związane z ograniczeniami powodowanymi przez występującą u Ciebie chorobę. We wspierającym otoczeniu zawsze znajdzie się też pełna zrozumienia osoba, która Cię wysłucha i doda Ci otuchy w trudnych chwilach. Wszyscy na tym skorzystają!
VV-MEDMAT-54133, 01/2024