nchzj uwaznosc dla poczatkujacych

Uważność to świadome skupienie się na teraźniejszości.

Okazuje się, że praktykowanie uważności może pomóc osobom cierpiącym na nieswoiste choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) radzić sobie z objawami i bólem, przyczyniając się do poprawy samopoczucia.1 Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule o uważności. Jeśli masz ochotę przekonać się, czy uważność to coś dla Ciebie, poniżej podpowiemy Ci jak zacząć.

Uważność to stan umysłu, w którym świadomie skupiasz swoją uwagę na chwili obecnej, a jednocześnie ze spokojem i powstrzymując się od ocen otwierasz się na swoje uczucia, myśli i bodźce zmysłowe. Technika uważności wykorzystuje medytację, jogę oraz spokojne ćwiczenia ciała i umysłu, które pomagają radzić sobie z bieżącymi doznaniami, takimi jak stres, ból czy bezsenność.

Jeśli to Twój pierwszy kontakt z uważnością, pewnie nie wiesz od czego zacząć. Nic się jednak nie martw – dzięki naszym wskazówkom szybko trafisz na drogę do lepszego samopoczucia. Zacznijmy od podstaw, czyli od oddychania.

Spróbuj ćwiczyć opisaną technikę oddechową codziennie przez 10 do 15 minut. Nauczysz się w ten sposób koncentrować się na oddechu w codziennych sytuacjach. Pamiętaj, że trening czyni mistrza – im bardziej przyłożysz się do ćwiczeń, tym łatwiej i dłużej będziesz w stanie korzystać z tej techniki w różnych sytuacjach życiowych.

Podstawowa technika uważności:

  • Usiądź wygodnie na krześle nie opierając się lub usiądź ze skrzyżowanymi nogami na poduszkach na podłodze. Wyprostuj plecy i szyję.
  • Skoncentruj się na oddychaniu. Nie zmieniaj tempa oddechu, po prostu oddychaj naturalnie i skup się na tym jak wdychasz i wydychasz powietrze przez nos. Zwróć uwagę na to, co odczuwa Twoje ciało i z którą jego częścią najsilniej wiążesz oddychanie. Z klatką piersiową, brzuchem, a może z głową? Gdy już świadomie obserwujesz wdechy i wydechy, skup uwagę na chwili obecnej – a nie na przeszłości lub przyszłości.
  • Siedząc, pozwól swojemu umysłowi wędrować, a myślom przenikać do świadomości. Akceptuj je takimi, jakie przychodzą – to tylko myśli i nic więcej – i pozwól im przebrzmiewać. Nie oceniaj swoich emocji. Pozwól im pojawiać się i odchodzić. Ponownie skoncentruj uwagę na oddechu. Nie licz wdechów i wydechów, bo zamiast na oddychaniu zaczniesz skupiać się na liczeniu.
  • Pod koniec sesji spróbuj raz jeszcze poczuć całe swoje ciało. Rozluźnij się i pogratuluj sobie wykonania ćwiczenia. Być może warto to uczcić kubkiem ciepłej herbaty?

Więcej informacji
Istnieje wiele stron internetowych poświęconych praktykowaniu uważności, a także aplikacji z nagraniami medytacji kierowanej, które warto wypróbować.

Technik uważności można się także uczyć na kursach, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Jeśli interesuje Cię taka opcja, zwróć się lekarza lub pielęgniarki. Być może będą w stanie polecić Ci instruktorów lub zajęcia w Twojej okolicy.

Piśmiennictwo:
1. Kuo B, Bhasin M, Jacquart J, i wsp. Genomic and clinical effects associated with a relaxation response mind-body intervention in patients with irritable bowel syndrome and inflammatory bowel disease. PLoS One. 2015;10:e0123861.

VV-MEDMAT-54142, 01/2024