Ucz się mądrze

Każdy chce jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w szkole lub na uczelni. Jest to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy i kwalifikacji, ale również szansa na wzbogacenie życia towarzyskiego i zgromadzenia nowych doświadczeń.

Dla wielu osób pogodzenie obowiązków związanych z nauką, przygotowaniem do egzaminów, aktywnością społeczną i innymi zobowiązaniami stanowi prawdziwe wyzwanie. Nie znaczy to jednak, że nieswoiste choroby zaplane jelit (IBD – ang. inflammatory bowel disease, IBD) przekreśla Twoje szanse. Jak pokazują badania, osoby z IBD
(ang. inflammatory bowel disease, IBD) osiągają zazwyczaj poziom wykształcenia porównywalny z ogółem populacji.1

Prawdopodobnie nie unikniesz nieobecności związanych z wizytami lekarskimi lub dłuższych okresów, w których złe samopoczucie uniemożliwi Ci naukę lub udział w zajęciach.1 Wymuszona przerwa od studiowania i życia studenckiego może być frustrująca, jednak nie warto się zniechęcać – ważnie jest to, jak zagospodarujesz swój czas wolny. Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać:

• Leczenie i wizyty kontrolne
Przede wszystkim dbaj o zdrowie i przestrzegaj planu leczenia. Zespół medyczny, pod którego opieką się znajdujesz, pomoże Ci zorganizować wizyty tak, żeby nie kolidowały z wykładami lub innymi zajęciami. Pamiętaj, że czas spędzony w poczekalni możesz zawsze przeznaczyć na czytanie lub przeglądanie notatek. Porozmawiaj z wykładowcą i upewnij się, że wiesz jak nadrobić zaległości i masz dostęp do potrzebnych materiałów. Więcej o tym jak rozmawiać z wykładowcami przeczytasz w naszym artykule.

• Gdy źle się czujesz
Jeśli musisz opuścić zajęcia lub złe samopoczucie utrudnia Ci naukę, postaraj się nie denerwować i nie stresować – takie rzeczy się zdarzają. Powiadom opiekuna roku lub wykładowcę o swoim stanie zdrowia i poinformuj, kiedy Twoim zdaniem będziesz w stanie wrócić na zajęcia, żeby móc przygotować plan nadrobienia zaległości lub przesunąć terminy zaliczeń. Pamiętaj, że czasem warto rozważyć również inne możliwości, takie jak nauka zdalna lub w niepełnym wymiarze. Poproś znajomych o udostępnienie notatek lub o nagrywanie wykładów. Jeżeli przewidujesz dłuższą przerwę w nauce, być może konieczne okaże się zawieszenie studiów lub powtórzenie niektórych przedmiotów.

• Wykorzystaj grupy wsparcia
Utrzymuj kontakt ze znajomymi i kolegami z roku. Powinni wiedzieć, jak się czujesz i w czym mogą Ci ewentualnie pomóc – osoby takie mogą zapewnić Ci nieocenione wsparcie. Na niektórych uczelniach działają grupy wsparcia. Skorzystaj z nich, jeśli masz taką możliwość. Warto również zajrzeć na fora internetowe dla studentów i uczniów z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Możesz znaleźć tam wiele cennych wskazówek i porad udzielanych przez osoby, które jak nikt inny wiedzą, przez co przechodzisz. W naszym artykule poświęconym znaczeniu wsparcia znajdziesz wskazówki, jak budować własną sieć kontaktów.

• Powrót na uczelnię
Jeśli nawrót choroby wymusił na Tobie dłuższą przerwę w nauce, nie próbuj za wszelką cenę ekspresowo nadrabiać zaległości. Oceń, ile masz rzeczywiście energii i uzgodnij z wykładowcami realistyczny plan zaliczeń. Porozmawiaj z nimi o ewentualnych dodatkowych formach wsparcia, takich jak indywidualne konsultacje, doradztwo, czy przełożenie terminów przedłożenia prac.

• Inne formy wsparcia
Jeśli masz problemy finansowe, zwróć się do władz uczelni lub organów samorządowych, żeby dowiedzieć się na jakie formy pomocy możesz liczyć.

Czasami możesz odczuwać zniechęcenie lub uważać, że przerwa w nauce to niepotrzebne zaległości i opóźnienia. Mimo wszystko jednak zawsze lepiej jest słuchać swojego organizmu – a także lekarza lub pielęgniarki – i pamiętać, że studia to nie wyścigi.

Piśmiennictwo:
1. Marri SR, Buchman AL. The education and employment status of patients with inflammatory bowel diseases. Inflamm Bowel Dis. 2005;11:171-177.

VV-MEDMAT-54137, 01/2024