Kilka słów o edukacji nchzj

Informując właściwe osoby o chorobie możesz liczyć na cenne wsparcie.
Studia to nie tylko nauka, ale także okazja do zabawy, poszerzenia horyzontów i ożywienia życia towarzyskiego. Aby możliwie najlepiej wykorzystać ten czas, warto pozyskać wsparcie i zrozumienie ze strony odpowiednich osób.

Myśl o informowaniu wykładowców lub przedstawicieli władz uczelni o nieswoistych chorobach zaplanych jelit (IBD – ang. inflammatory bowel disease, IBD) może początkowo nie budzić w Tobie entuzjazmu, jednak taka rozmowa pomoże Ci w pełni wykorzystać możliwości uczelni i życia studenckiego.

Oczywiście, Twój stan zdrowia jest Twoją prywatną sprawą i nie masz obowiązku powiadamiania uczelni, że cierpisz na IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Jednak decyzja o zagraniu w otwarte karty może przynieść Ci wiele korzyści. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto omówić je z lekarzem lub pielęgniarką. W podobnej sytuacji znajduje się wielu innych studentów, a większość uczelni dysponuje wyspecjalizowanymi strukturami, których zadaniem jest wspieranie studentów zmagających się z przewlekłymi chorobami, niepełnosprawnością lub w trudnej sytuacji życiowej. No dobrze, ale jak się do tego zabrać?

Pierwszy krok
Dowiedz się, z kim konkretnie w administracji uczelni należy porozmawiać i jakie formy wsparcia są dostępne dla studentów. Pamiętaj, że wszystko, co powiesz stanowi informację poufną, a opisanie objawów IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) może otworzyć Ci drogę do uzyskania uprawnień do wielu form wsparcia. Wsparcie takie może obejmować pomoc w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania, udogodnienia dotyczące dojazdów albo indywidualny program studiów zdalnych. Jeśli wystosujesz formalny wniosek o udzielenie wsparcia, musisz liczyć się z koniecznością jego udokumentowania, np. poprzez przedłożenie stosownych zaświadczeń lekarskich.

Rozmowa z wykładowcami
Pamiętaj, że nie musisz wdawać się w szczegóły, zwłaszcza jeśli krępujesz się o nich mówić. Już nawet skrótowy opis problemu pozwoli Twoim wykładowcom zrozumieć trudności, z jakimi się borykasz, a także wyjaśni powody ewentualnych nieobecności, spóźnień, czy ubiegania się o urlop dziekański. Ich pomoc może okazać się cenna przy nadrabianiu zaległości w wykładach lub na ćwiczeniach i pomoże Ci złagodzić stres związany z zaliczeniami i uczeniem się do sesji w okresie gorszego samopoczucia.

Twój mentor
Być może jest ktoś, kogo uważasz za swojego mentora i z kim łatwiej Ci będzie porozmawiać o swojej chorobie. Osoba taka może pomóc Ci opracować plan studiów, który uwzględni Twoje potrzeby i nieprzewidywalność IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Może on uwzględniać elastyczne podejście do terminów zaliczeń, możliwość odraczania egzaminów lub zarezerwowania na czas egzaminu miejsca najbliżej wyjścia.

Inne formy wsparcia
Skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką – być może wręczą Ci ulotki lub podpowiedzą, jakie strony internetowe poświęcone chorobie polecić wykładowcom. Mogą również doradzić techniki relaksacyjne, które pomogą Ci złagodzić skutki stresu odczuwanego w związku ze studiami.

Warto też zwrócić się do samorządu studenckiego lub innej podobnej organizacji, gdzie uzyskasz poradę na temat przysługujących Ci praw oraz obowiązków, jakie ma wobec Ciebie uczelnia. Możesz także skontaktować się z organizacjami pacjentów, żeby za ich pośrednictwem spróbować dotrzeć do innych studentów z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD).

Rozmowa z innymi studentami
To, czy zdecydujesz się powiedzieć o swojej chorobie znajomym czy kolegom z grupy, zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak poinformowanie osób, do których masz zaufanie może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza gdy uczestniczą w tych samych zajęciach, co Ty. O tym, jak rozmawiać ze znajomymi dowiesz się z naszego artykułu. Zajrzyj też na fora internetowe, gdzie osoby w podobnej sytuacji dzielą doświadczeniami i wymieniają się praktycznymi wskazówkami na temat radzenia sobie na uczelni.

Studia mogą być fantastycznym doświadczeniem w wielu różnych aspektach. Dlatego nie krępuj się prosić o pomoc, żeby móc rozwinąć pełnię swojego potencjału.

VV-MEDMAT-54137, 01/2024