Ty w pracy

Każdy z innej perspektywy patrzy na pracę zawodową.
Jedni swoją pracę kochają, inni jej nienawidzą, a jeszcze inni po prostu ją wykonują. Tak czy inaczej praca, zarobkowa czy nieodpłatna, potrafi pochłonąć naszą uwagę i sprawić, że pozostajemy aktywni. To właśnie praca wyznacza nam plan dnia i jest dla nas źródłem kontaktów społecznych oraz stałych dochodów.

Bez względu na to, czym się zajmujesz i jakie masz nastawienie do swojej pracy, doskonale wiesz, że nieswoiste choroby zapalne jelit (IBD – ang. inflammatory bowel disease, IBD) może mieć wpływ na życie zawodowe.1 Pracujesz, zamierzasz wrócić do pracy po dłuższej nieobecności, czy może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swoim życiu zawodowym? Jeśli zadbasz o swoje zdrowie i zapewnisz sobie odpowiednie wsparcie, nie musisz obawiać się rozpoczęcia lub powrotu do pracy. Porozmawiaj na temat swojej zdolności do pracy z lekarzem, który w razie potrzeby wystawi Ci również odpowiednie dokumenty.

Oczywiście praca zawodowa z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) może wiązać się z określonymi wyzwaniami. Niepokoić Cię mogą zarówno objawy choroby, jak i to, czy pracodawca lub współpracownicy nie uważają, że nie przykładasz się do pracy lub zbyt często jesteś na zwolnieniu lekarskim. Możesz też mieć poczucie, że powinieneś/powinnaś pracować po godzinach lub dodatkowo się wykazać, żeby nadrobić nieobecności.

Pamiętaj jednak, że związany z pracą stres i obawy są czymś absolutnie normalnym. Dlatego warto zastanowić się co zrobić, żeby poczuć się na swoim stanowisku i w miejscu pracy jak najpewniej i nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami.

Na początek przygotowaliśmy kilka porad:

 • Zazwyczaj dobrym pomysłem jest poinformowanie pracodawcy lub przełożonego o swojej chorobie i omówienie form wsparcia, na jakie możesz liczyć w firmie.

Przydatne informacje znajdziesz w naszych artykułach o tym czy i co powiedzieć pracodawcy o swojej chorobie;

 • Dowiedz się, jakie prawa przysługują Ci jako pracownikowi.
 • Jeśli już pracujesz, koniecznie przeczytaj z uwagą swoją umowę i zapoznaj się z obowiązującymi w firmie zasadami dotyczącymi zwolnień lekarskich i absencji spowodowanych stanem zdrowia. Sprawdź również czy przysługują Ci jakieś formy wsparcia. Przeczytaj również nasz artykuł poświęcony nieobecnościom w pracy. W ten sposób być może poczujesz się pewniej i rozwiejesz dręczące cię wątpliwości;
 • Jeśli w Twojej organizacji funkcjonuje dział kadr, poproś o wytłumaczenie niejasnych dla Ciebie przepisów lub o bardziej szczegółowe informacje. Pamiętaj, że możesz również uzyskać tam poradę dotyczącą twojej sytuacji;
 • Masz prawo zwrócić się do pracodawcy o zapewnienie Ci uzasadnionych udogodnień, które pomogą Ci wypełniać obowiązki związane z zajmowanym stanowiskiem. Mogą one obejmować między innymi:
  • Możliwość zwolnienia się z pracy w związku z wizytami lekarskimi;
  • Zapewnienie łatwego dostępu do toalety;
  • Nieograniczone czasowo przerwy na wyjście do toalety;
  • Elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy z domu;
 • W trosce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie postaraj się nie dopuścić do tego, żeby praca stała się dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Dowiedz się jak radzić sobie ze stresem czytając nasz artykuł i opracuj własną strategię walki ze stresem, np. z wykorzystaniem technik oddechowych, uważności, aktywności fizycznej lub dowolnych ćwiczeń relaksacyjnych;
 • Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową lub chcesz zmienić miejsce pracy, zastanów się, jakiego rodzaju środowisko zawodowe najbardziej sprzyja Twojemu zdrowiu i samopoczuciu oraz gdzie możesz wykorzystać swoje umiejętności i realizować własne ambicje. Tak, czy inaczej, nie pozwól, żeby IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) powstrzymało Cię przed podjęciem wymarzonej pracy.

Chociaż możesz mieć obawy przed poinformowaniem pracodawcy o swojej chorobie, tylko w ten sposób możesz zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Pamiętaj, że wiele praktycznych porad i wskazówek dotyczących pracy zawodowej z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) możesz także uzyskać od lekarza lub pielęgniarki. Zajrzyj też na fora internetowe, z których dowiesz się jak inne osoby z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) radzą sobie z wyzwaniami związanymi z pracą zawodową. Odkryjesz, że można na wiele różnych sposobów zadbać o to, żeby praca stała się przyjemniejszym i bardziej pozytywnym doświadczeniem.

Piśmiennictwo:
1. De Boer AG, Bennebroek Evertsz F, Stokkers PC, i wsp. Employment status, difficulties at work and quality of life in inflammatory bowel disease patients. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2016;28:1130-1136.

VV-MEDMAT-54137, 01/2024