nchzj zwiazek

Artykuł powstał na podstawie raportu „Cały ten seks w nieswoistych chorobach zapalnych jelit” Agaty Rudnik

Osobie zdrowej nie jest łatwo wyobrazić sobie codzienne życie z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Dlatego to ważne, aby postawić na szczerą komunikację, szczególnie w związku, z osobą, z którą dzielimy każdy dzień.
„W związku liczy się przede wszystkim komunikacja. Znów łatwo powiedzieć… Bo jak tu rozmawiać o czymś, co jest dla mnie trudne i bolesne? Niezależnie od tego – próbujcie, rozmawiajcie” .

Kiedy rozmawiać?

Trudne rozmowy na tak ważne tematy, jak jakość życia seksualnego, warto przeprowadzać jak najszybciej. Oczywiście z pewnymi założeniami. Z jednej strony nie należy takich rozmów odwlekać. Jednak z drugiej – niezwykle ważne jest to, aby wybrać moment, w którym będziemy czuć się bezpiecznie.

Reakcja drugiej osoby

Pamiętaj, że nie zawsze możemy przewidzieć reakcję drugiej osoby. To, jak każdy z nas reaguje na daną sytuację, jest wynikiem różnych czynników psychologicznych: zarówno osobowości danej osoby, jak i jego wcześniejszych doświadczeń.
Jak pokazał projekt „Postaw się na ich miejscu” zrealizowany przez Towarzystwo J-elita oraz firmę Takeda, osobom zdrowym trudno wyobrazić sobie życie z NChZJ. Projekt poprzez dedykowaną aplikację i różne zadania przez jeden dzień doświadczyć tego, z czym zmagają się pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Z pewnością akcja ta pozwoliła choć trochę zrozumieć potrzeby chorych i ich niełatwą codzienność. Więcej o akcji możesz przeczytać tutaj.

Jak rozmawiać?

W każdej komunikacji najważniejsze są szczerość i otwartość. Wiadomo jednak, że czasem o nie trudno, szczególnie jeśli temat rozmowy może być dla nas niekomfortowy. A tak może być w przypadku objawów NChZJ wpływających na życie intymne. Czujesz dyskomfort na samą myśl o opowiadaniu partnerowi o swoich dolegliwościach? Możesz pokazać mu artykuł z internetu lub ten poradnik. Możecie również wybrać się razem do lekarza.

Jednym z wielu spoiw związku są… wspólne sekrety. Może więc warto podzielić się z partnerem jakimś faktem ze swojego życia, którego nie zna o nas nikt inny? Może warto powiedzieć właśnie coś więcej o swojej chorobie?
A czego warto unikać? Przede wszystkim ironii i oceniania. Podczas trudnych rozmów warto wyzbyć się potrzeby oceny, aby zachować szczerą i przyjazną atmosferę tak, abyście obydwoje czuli się bezpiecznie.
Pamiętaj, że osoba, z którą jesteś w związku ma większe szanse udzielić Ci właściwego wsparcia, gdy wie co czujesz.

Rozmawiajcie o swoich potrzebach, marzeniach i oczekiwaniach. To pozwoli Wam lepiej się poznać i wzmocnić więź między Wami. Ważne jest także… przytulanie. Wyzwala ono w naszym organizmie oksytocynę, zwaną hormonem przywiązania i miłości. Daje też poczucie bezpieczeństwa oraz spokój.

Więcej o komunikacji, a także porady, jak się kochać znajdziesz w poradniku „Cały ten seks w nieswoistych chorobach zapalnych jelit” Agaty Rudnik.

Agata Rudnik, „Cały ten seks w nieswoistych chorobach zapalnych jelit”

Otwórz broszurę (.pdf)
C-ANPROM/PL/ENTY/0279 07/2023