nchzj kondycja

Często słyszymy jak ważna jest aktywność i kondycja fizyczna. Zdajemy sobie też wszyscy sprawę z jej dobroczynnego wpływu na ogólny stan zdrowia.

Utrzymanie sprawności fizycznej może przynieść konkretne korzyści osobom cierpiącym na nieswoiste choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD), co – jak przeczytasz poniżej – może pomóc Ci zapanować nad chorobą.

Dlatego nawet jeśli czasem – zwłaszcza, gdy objawy choroby szczególnie dają Ci się we znaki – wysiłek fizyczny bywa ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę, warto mimo wszystko wstać z kanapy i trochę się poruszać. (Naturalnie pod warunkiem, że Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań).

Ruch pomaga radzić sobie z chorobą

Osobom z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) od dawna rekomenduje się aktywność fizyczną, gdyż dowiedziono, że ruch poprawia samopoczucie, redukuje stres oraz zwiększa siłę mięśni i wytrzymałość kości.1-4 Pojawiają się również sugestie, że wysiłek fizyczny może przyczynić się do ograniczenia aktywności choroby, choć materiał dowodowy zebrany na potwierdzenie tej tezy nie jest jednoznaczny.1,3,4

Jeśli doświadczasz właśnie epizodu zaostrzenia, lepiej byłoby poczekać ze zwiększeniem dawki ruchu do momentu ustąpienia objawów,1 aczkolwiek co najmniej jedno badanie dowiodło, że korzyści z ćwiczeń fizycznych można odczuwać nawet przy umiarkowanej aktywności choroby.5

Ruch pomaga pokonać zmęczenie

Choć aktywność ruchowa jest z zasady dobrym pomysłem, jej zalety uwidaczniają się w pełni u osób, które na skutek choroby łatwo się męczą. Wysiłek fizyczny podnosi poziom energii, zwiększając ilość tlenu i substancji odżywczych krążących w organizmie, a także korzystnie wpływa na wydolność serca i płuc. Dowiedziono, że ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na samopoczucie osób zmagających się z przewlekłym zmęczeniem.4,6

Oczywiście, jeśli czujesz, że brak Ci sił, nie przeciążaj się – ćwicz z intensywnością, która Ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że aby odczuć dobroczynny wpływ ruchu, musisz zadbać o systematyczność.

Ruch zazwyczaj jest bezpieczny

Być może obawiasz się, że zwiększony wysiłek fizyczny podczas ćwiczeń wywoła zaostrzenie lub spowoduje nasilenie objawów, jednak na szczęście nie ma dowodów, które wskazywałyby na taką zależność.1,4,5 Zapytaj lekarza o odpowiedni dla Ciebie poziom aktywności fizycznej, a jeśli poczujesz, że określone ćwiczenia pogarszają objawy, zmniejsz ich intensywność.

Pamiętaj, żeby zapobiegać powikłaniom związanym z wysiłkiem fizycznym, takim jak urazy i ból mięśni i stawów, odwodnienie, czy powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego. Właściwa rozgrzewka oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w trakcie treningu pomogą Ci uniknąć ewentualnych problemów.2

Jeśli obecnie w ogóle nie ćwiczysz, stopniowo zwiększaj intensywność wysiłku, żeby uniknąć przetrenowania – to samo dotyczy osób, które rozpoczynają nowy plan treningowy.2 Jak dobrze wiemy, dla optymalnych efektów ważna jest regularność. Dlatego warto dobrać sobie ćwiczenia, które lubimy – łatwiej wtedy o konsekwencję. Więcej przydatnych informacji znajdziesz w naszym artykule w którym podpowiadamy jak zacząć więcej się ruszać .

Warto również zapytać inne osoby z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) jak udało im się włączyć aktywność ruchową do swojego życia. Cennym źródłem informacji są lokalne społeczności internetowe – być może tam właśnie znajdziesz potrzebną Ci inspirację.

Pamiętaj…

Jeśli chcesz poprawić ogólną kondycję lub zamierzasz wprowadzić istotne zmiany do swojego planu treningowego, skonsultuj się najpierw z lekarzem. Żeby zwiększyć poziom aktywności fizycznej wystarczy naprawdę niewiele: zamiast jazdy samochodem wybierz spacer, a zamiast marszu jogging, ćwicz jogę, idź na rower… Wybierz taką formę ruchu, która najlepiej wpisuje się w Twój tryb życia.

Piśmiennictwo:
1. Narula N, Fedorak RN. Exercise and inflammatory bowel disease. Can J Gastroenterol. 2008;22:497-504.
2. Ball E. Exercise guidelines for patients with inflammatory bowel disease. Gastroenterol Nurs. 1998;21:108-111.
3. Jones PD, Kappelman MD, Martin CF, Chen W, Sandler RS, Long MD. Exercise decreases risk of future active disease in patients with inflammatory bowel disease in remission. Inflamm Bowel Dis. 2015;21:1063-1071.
4. Bilski J, Brzozowski B, Mazur-Bialy A, Sliwowski Z, Brzozowski T. The role of physical exercise in inflammatory bowel disease. BioMed Res Int. 2014;2014:1-14.
5. Klare P, Nigg J, Nold J, i wsp. The impact of a ten-week physical exercise program on health-related quality of life in patients with inflammatory bowel disease: a prospective randomized controlled trial. Digestion. 2015;91:239-247.
6. Larun L, Brurberg KG, Odgaard-Jensen J, Price JR. Exercise therapy for chronic fatigue syndrome. Cochrane Database Syst Rev. 2016:CD003200.

VV-MEDMAT-54144, 01/2024