nchzj objawy

Artykuł powstał na podstawie raportu „Cały ten seks w nieswoistych chorobach zapalnych jelit” Agaty Rudnik

Nieswoistym chorobom zapalnym jelit towarzyszą objawy bólu, dyskomfortu czy zmęczenia. Dodatkowo, leczenie ma wiele skutków ubocznych. To wszystko ma istotny wpływ na życie seksualne osób chorujących na NChZJ.

Niewiele mówi się o seksualności osób żyjących z przewlekłymi chorobami. Dotyczy to również pacjentów zmagających się z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Oczywiste jest, że udane życie seksualne wpływa na zadowolenie z życia, a sam seks ma wiele korzyści dla zdrowia: wpływa na naszą odporność, działa przeciwbólowo, relaksuje i oczywiście poprawia nastrój. Z drugiej strony, osoby chore na NChZJ zmagają się z szeregiem objawów takich jak ból, dyskomfort, zmęczenie, a stosowane leczenie ma wiele skutków ubocznych. To wszystko wpływa na poczucie atrakcyjności, a popęd seksualny spada.

Jak sobie radzić z bólem?

Ból odczuwalny przez chorych na NChZJ również wpływa na życie seksualne i może powodować, że odbycie stosunku będzie utrudnione. Warto jednak pamiętać, że istnieją pozycje seksualne, które nie wywołają nacisku np. na obolały brzuch. Warto więc eksperymentować i sprawdzać, która pozycja będzie dla nas w danej chwili najbardziej odpowiednia.

Chorzy na NChZJ często skarżą się na bóle stawów. Aby zwiększyć sprawność i zminimalizować dyskomfort warto spróbować odpowiednich ćwiczeń oraz fizjoterapii.

Do innych powikłań NChZJ należą przetoki okołoodbytnicze lub okołoodbytniczo-pochwowe. Takie komplikacje wymagają wizyty u lekarza i podjęcia specjalistycznego leczenia. Lepiej też powstrzymać się w tym czasie od seksu analnego.

Pamiętaj też, że jeśli nie ma przeciwskazań, warto zażyć lek przeciwbólowy, choć powinien to być wyjątek, a nie reguła.

Jak uporać się z lękiem?

Osobom chorującym na NChZJ często towarzyszy poczucie wstydu i strachu, co utrudnia relaks i czerpanie radości z seksu. Na ten lęk są jednak sposoby:

  • Przed samym stosunkiem skorzystaj z toalety
  • Krótkoterminowo mogą też pomóc leki działające przeciwbiegunkowo, ale tutaj należy pamiętać o konsultacji z lekarzem

Zmęczenie i obniżony nastrój

Skutki ubocze choroby mogą wywoływać uczucie zmęczenia. Przewlekłe zmęczenie jest jednym z głównych wrogów naszego życia seksualnego. Jak w takim razie znaleźć czas i energię na czułość i bliskość?

Dobrym pomysłem może być podjęcie aktywności seksualnych z samego rana, gdy czujemy więcej energii. Można też akt seksualny zastąpić przytulaniem i całowaniem. Taka forma bliskości również buduje naszą relację. Ważna także jest rozmowa. Jesteś zmęczony/a? Powiedz o tym partnerowi! Podkreśl, że nie jest to jego wina.

Seks a stomia

Posiadanie worka stomijnego nie musi być przeszkodą przy stosunkach seksualnych. Prawidłowo założony nie powinien się uszkodzić, nawet jeśli dużo eksperymentujesz. Znikome jest również prawdopodobieństwo pęknięcia. Dostępna jest także bielizna dla stomików, pozwalająca ukryć to, z czym możemy nie czuć się komfortowo. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć rady pielęgniarki stomijnej.

Warto także pamiętać, że to co my uważamy w sobie za mniej atrakcyjne, wcale nie musi być takie w oczach naszego partnera. Aby wygrać z kompleksami warto skupić się na tym, co nam się w sobie podoba i podkreślić to, co my uważamy za atrakcyjne. Pewność siebie sprawi, że i w oczach innych będziemy bardziej atrakcyjni.

Więcej porad związanych z życiem seksualnym w kontekście NChZJ znajdziesz w raporcie Agaty Rudnik „Cały ten seks”.

Otwórz broszurę (.pdf)
C-ANPROM/PL/ENTY/0289 07/2023