nchzj co jesc

Jak już pewnie wiesz, uzyskanie porady na temat tego, co najlepiej jeść w okresie remisji bywa trudniejsze niż ustalenie, czego unikać w czasie zaostrzenia objawów.

Wynika to z tych samych przyczyn: jak już pewnie wiesz od lekarza, nie ma naukowych dowodów potwierdzających, że jakakolwiek konkretna dieta lub grupa produktów łagodzi lub nasila objawy nieswoistych chorób zapalnych jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD).1-3 Poza tym każdy z nas jest inny i to, jak nasz organizm reaguje na określone produkty może być kwestią bardzo indywidualną.1-3

Dlatego też wiele organizacji naukowych i grup wsparcia osób z nieswoistymi zapaleniami jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) publikuje wyłącznie bardzo ogólne zalecenia dotyczące diety w okresach, gdy choroba jest dobrze kontrolowana.1,3

Istnieje jednak szereg rozsądnych i wartych wprowadzenia w życie zasad, które pomogą Ci w pełni wykorzystać nieaktywną fazę choroby:

Przestrzegaj zróżnicowanej i zbalansowanej diety

Większość zaleceń zgodnie podkreśla, że w okresach remisji należy stosować zróżnicowaną i zrównoważoną dietę,1,3 która jest podstawą dobrego samopoczucia ludzi, niezależnie od tego, czy chorują na IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD), czy też nie.

Na przykład Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA) zaleca, żeby w okresach wolnych od objawów uwzględniać w jadłospisie pełnoziarniste produkty zbożowe oraz różnorodne warzywa i owoce, włączając nowe pokarmy do diety pojedynczo i w niewielkich ilościach (żeby móc od razu wychwycić te, które powodują pojawienie się objawów).1

Podczas zaostrzeń zasadniczo zaleca się unikania błonnika, natomiast w okresach lepszego samopoczucia warto stopniowo ponownie wprowadzać do diety produkty bogate w błonnik, takie jak warzywa, brązowy ryż i pełnoziarniste produkty zbożowe.1

Zażywaj suplementy, żeby uniknąć niedoborów

Jak wyjaśnialiśmy w artykule na temat zrównoważonej diety , osoby z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) są zagrożone niedożywieniem nawet w okresach dobrego samopoczucia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w ramach leczenia przyjmują kortykosteroidy.1,3

Dlatego zaleca się suplementację witamin i składników mineralnych.1 Poradź się lekarza, jakie suplementy są wskazane w Twojej konkretnej sytuacji.

Unikaj pokarmów, o których wiesz, że wywołują objawy

Wiele osób z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD) zgłasza, że określone pokarmy wywołują lub nasilają u nich objawy choroby. Choć nie ma solidnych dowodów popierających ich stosowanie, popularnym sposobem identyfikacji źle tolerowanych produktów są diety wykluczające, czyli takie, w których konkretne pokarmy są eliminowane z jadłospisu.1,3-5

Choć nadwrażliwość pokarmowa jest kwestią bardzo indywidualną,2 wśród produktów najczęściej wymienianych jako pogarszające objawy znajdują się produkty z pszenicy, mleko i jego przetwory, różne warzywa, drożdże, pomidory i owoce cytrusowe.1,6

Należy przy tym pamiętać, że u części osób występują nietolerancje pokarmowe niezwiązane z IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD), takie jak np. nietolerancja laktozy. Wychwycenie ich ułatwia opanowanie choroby.

Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką jak ustalić po których produktach gorzej się czujesz i przeczytaj nasz artykuł .

Dbaj o zdrową mikroflorę jelitową

Nasz przewód pokarmowy zasiedla zróżnicowana populacja przyjaznych bakterii, które pomagają nam przetwarzać i trawić pokarm. Dopuszcza się możliwość, że zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej częściowo odpowiadają za rozwój lub zaostrzenia IBD (ang. inflammatory bowel disease, IBD).1,3,7

Choć istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie tej tezy, pokarmy, które sprzyjają rozwojowi dobroczynnych bakterii (prebiotyki) oraz zawierają takie bakterie (probiotyki) mogą przyczyniać się do poprawy warunków panujących w przewodzie pokarmowym, co przekłada się na dłuższe okresy remisji.7 Do tych grup produktów należą między innymi kiełki jęczmienne i jogurty probiotyczne dostępne w supermarketach.7

Pamiętaj…

Gdy czujesz się dobrze, wcale nie musisz wprowadzać radykalnych zmian w swoim jadłospisie. Jest to natomiast dobra okazja, żeby utrwalić zdrowe nawyki żywieniowe i dowiedzieć się czy i z jakich produktów lepiej zrezygnować. Ewentualne modyfikacje diety zawsze najpierw konsultuj z lekarzem.

Piśmiennictwo:
1. Brown AC, Rampertab SD, Mullin GE. Existing dietary guidelines for Crohn’s disease and ulcerative colitis. Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2011;5:411-425.
2. Ananthakrishnan AN. Environmental risk factors for inflammatory bowel disease. Gastroenterol Hepatol. 2013;9:367-374.
3. Owczarek D, Rodacki T, Domagala-Rodacka R, Cibor D, Mach T. Diet and nutritional factors in inflammatory bowel diseases. World J Gastroenterol. 2016;22:895-905.
4. Knight-Sepulveda K, Santaolalla R, Abreu MT. Diet and Inflammatory Bowel Disease. Gastroenterol Hepatol. 2015;11:511-520.
5. Lomer MC. Dietary and nutritional considerations for inflammatory bowel disease. Proc Nutr Soc. 2011;70:329-335.
6. Lochs H. Basics in clinical nutrition: nutritional support in inflammatory bowel disease. E Spen Eur J Clin Nutr Metab. 2010;5:e100-103.
7. Hedin C, Whelan K, Lindsay JO. Evidence for the use of probiotics and prebiotics in inflammatory bowel disease: a review of clinical trials. Proc Nutr Soc. 2007;66:307-315.

Wszystkie potencjalne ograniczenia żywieniowe, związane z alergiami pokarmowymi, należy wziąć pod uwagę podczas wyboru diety oraz skonsultować z lekarzem. Zalecany, zrównoważony lub specjalistyczny sposób odżywiania nie zastępuje leczenia farmakologicznego.
VV-MEDMAT-54144, 01/2024