Ze względu na indywidualny charakter potrzeb żywieniowych pacjentów zaleca się konsultowanie wszelkich tematów dotyczących żywienia z lekarzem i/lub dietetykiem specjalizującym się w NChZJ (nieswoistych chorobach zapalnych jelit).
** W przypadku zaparć należy skonsultować się w sprawie tego przepisu z dietetykiem lub gastroenterologiem.
Składniki:
- 1 duża cebula
- 2 marchewki
- 3 łodygi selera
- 1 duża cukinia
- 10 pieczarek
- 2 gałązki świeżego tymianku (opcjonalnie)
- 4 ząbki czosnku, w całości
- mały kalafior
- 1 puszka pomidorów w zalewie, rozdrobnionych
- 3 łyżeczki soli
- 1 łyżka syropu klonowego
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 2 litry wody
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 250 g makaronu z roślin strączkowych (najlepiej drobnego, z soczewicy, ciecierzycy lub grochu)
Sposób przygotowania:
Pokrój wszystkie warzywa na drobne kawałki. W dużym garnku rozgrzej oliwę z oliwek. Dodaj wszystkie warzywa (cebulę, marchewkę, seler, cukinię, kalafior, czosnek), grzyby oraz tymianek i smaż przez około 7 minut, do momentu, aż warzywa się zarumienią. Dodaj koncentrat pomidorowy, syrop klonowy, sól, ocet balsamiczny i smaż przez kolejne 5 minut. Wlej wodę, dodaj rozdrobnione pomidory i gotuj całość przez około 30 minut. Przelej jedną czwartą objętości zupy do kielicha blendera i zmiksuj na gładki krem, a następnie wlej z powrotem do garnka. Dodaj makaron i gotuj jeszcze przez 15 minut, aż makaron będzie miękki.
Rady dietetyka:
Ta zupa dostarcza mnóstwo błonnika i składników mineralnych dzięki obfitości warzyw i roślin strączkowych. W postaci ugotowanej i rozdrobnionej składniki zupy są łatwiej strawne.