Ze względu na indywidualny charakter potrzeb żywieniowych pacjentów zaleca się konsultowanie wszelkich tematów dotyczących żywienia z lekarzem i/lub dietetykiem specjalizującym się w NChZJ (nieswoistych chorobach zapalnych jelit).
** W przypadku zaparć należy skonsultować się w sprawie tego przepisu z dietetykiem lub gastroenterologiem.
Składniki:
- 1 średnia cebula, posiekana
- 3 ząbki czosnku, obrane i posiekane
- 4 marchewki, obrane i pokrojone w kostkę
- 2 małe bataty, obrane i pokrojone w kostkę
- 2 szklanki dyni pokrojonej w kostkę
- 1 kalarepa, obrana i pokrojona w kostkę
- 1 korzeń pietruszki, obrany i pokrojony w kostkę
- 1 szklanka czerwonej soczewicy, opłukanej
- 1/4 szklanki oliwy z oliwek
- Sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. W dużej misce wymieszaj wszystkie warzywa (oprócz cebuli i czosnku) z oliwą z oliwek i solą, a następnie rozłóż je równomiernie na blasze do pieczenia i wstaw do rozgrzanego piekarnika na 20 minut.
W dużym garnku zeszklij cebulę i czosnek. Dodaj upieczone warzywa i opłukaną soczewicę. Wlej 3 litry wody. Dopraw solą i pieprzem i gotuj przez godzinę. Gdy zupa ostygnie, zmiksuj ją blenderem na gładki krem. W razie potrzeby dodaj nieco wody.
Rady dietetyka:
Ze względu na dużą zawartość błonnika, witamin i minerałów warzywa stanowią ważny element zdrowej diety, również w przebiegu NJZ. Soczewica także stanowi bogate źródło błonnika i minerałów, jednak jest powszechnie uważana za ciężkostrawną. Miksując zupę na krem, dostarczamy sobie odpowiednią porcję błonnika o konsystencji dostosowanej do naszych potrzeb. Przecierając dodatkowo zupę przez sito, możemy uzyskać wersję bardziej odpowiednią dla osób ze skłonnością do zaparć.