Ze względu na indywidualny charakter potrzeb żywieniowych pacjentów zaleca się konsultowanie wszelkich tematów dotyczących żywienia z lekarzem i/lub dietetykiem specjalizującym się w NChZJ (nieswoistych chorobach zapalnych jelit).
Składniki:
- 3 duże bataty (560 g)
- 3 szklanki świeżych, młodych listków szpinaku
- 1 czerwona cebula, posiekana
- 1 szklanka mąki migdałowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
- 3 jajka (rozmiar M)
- 2 łyżki oliwy z oliwek + 1 łyżka oliwy z oliwek do smażenia
- 2 łyżki sezamu
Sposób przygotowania:
W rondelku rozgrzej oliwę z oliwek i smaż cebulę przez 3 minuty, aż do zezłocenia. Dodaj szpinak i smaż przez kolejną minutę, aż zmięknie. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Umieść bataty w misie robota kuchennego (bez wcześniejszego obierania ani gotowania) i dokładnie rozdrobnij. Dodaj przesmażony szpinak z cebulką i ponownie rozdrabniaj całość przez kilka sekund, aż listki szpinaku będą dokładnie posiekane. Przełóż warzywa do dużej miski, dodaj jajka, mąkę migdałową, sól, proszek do pieczenia i oliwę z oliwek. Starannie wymieszaj. Formuj średniej wielkości placuszki i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posyp sezamem i piecz przez 15-20 minut, aż placuszki będą złociste z obydwu stron.
Rady dietetyka:
Migdały są bogatym źródłem zdrowych tłuszczów i witaminy E. Wszystkie składniki wykorzystane w przepisie dostarczają wielu witamin i składników mineralnych. Dzięki rozdrobnieniu i obróbce termicznej danie ma wysoką zawartość błonnika, a zarazem odpowiednio dostosowaną konsystencję.