nchzj przepis nuggetsy

Ze względu na indywidualny charakter potrzeb żywieniowych pacjentów zaleca się konsultowanie wszelkich tematów dotyczących żywienia z lekarzem i/lub dietetykiem specjalizującym się w NChZJ (nieswoistych chorobach zapalnych jelit).

Składniki:

  • 500 g mielonego mięsa z piersi kurczaka
  • 3 łyżki mąki z ciecierzycy
  • 3 jajka
  • Sól i pieprz, papryka słodka, kmin rzymski
  • 1 szklanka mąki
  • 3 szklanki bułki tartej
  • Oliwa z oliwek

Sposób przygotowania:

Wymieszaj mielone mięso z piersi kurczaka z mąką z ciecierzycy i 1 jajkiem. Dopraw do smaku solą, pieprzem, kminem rzymskim i papryką. Odstaw masę na godzinę do lodówki. Ubij 2 jajka i dopraw solą i pieprzem.

Do dwóch osobnych miseczek wsyp 1 szklankę mąki i 3 szklanki bułki tartej. Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 150 stopni.

Z mieszczących się w garści porcji mięsa formuj niewielkie klopsiki i obtaczaj je najpierw w mące, a następnie w jajku i na koniec w bułce tartej.

Układaj opanierowane klopsiki na blasze do pieczenia. Możesz delikatnie dociskać klopsiki z kurczaka do blachy, żeby uzyskać tradycyjne nuggetsy, albo, wkładając kciuk w środek każdego z nich, delikatnie uformować z klopsików krążki. Skrop nuggetsy oliwą z oliwek.

Piecz przez 10 minut w temperaturze 150 stopni, a następnie przewróć nuggetsy na drugą stronę, skrop oliwą i piecz przez kolejne 10 minut.

Rady dietetyka:

Jest to świetna alternatywa dla osób, które przepadają za gotowymi, dostępnymi w handlu nuggetsami.  Domowe nuggetsy to bogate źródło białka dla wszystkich tych, którzy powinni zwiększyć jego ilość w diecie. Dodatek mąki z ciecierzycy to dobry sposób na łagodne wprowadzenie do jadłospisu roślin strączkowych.

Wszystkie potencjalne ograniczenia żywieniowe, związane z alergiami pokarmowymi, należy wziąć pod uwagę podczas wyboru diety oraz skonsultować z lekarzem. Zalecany, zrównoważony lub specjalistyczny sposób odżywiania nie zastępuje leczenia farmakologicznego.
VV-MEDMAT-56860, 11/2021